Kız Bebeklere Neden Pembe Kıyafetler Giydirilir?

Evlilik sonrası en güzel hediyedir çiftlere bebek sahibi olmak, aileye bir birey daha katılması. Bebekler dünyaya geldiklerinde mutlaka ebeveynleri tarafından onlar için bir hazırlık yapılmaktadır. Giysileri, odaları, araç gereçleri gibi pek çok ayrıntı önceden hazır ve planlıdır. Ancak geçmişten başlayacak olur isek öncelikle bebeklere hijyen ve temizlik açısından beyaz kıyafetler tercih edilirken herhangi bir cinsiyet ayrımı yapılmamakta idi. Şimdilerde ise pek çok tekstil firmasının da bu furyaya katılması ile çok ciddi bir pazar oluşumu gelişti.

Bebeğin cinsiyetini belirlemek onun için uzun bir hazırlık dönemi geçmişteki imkanlar ile mümkün olmamaktaydı. Ancak şu an ki ultrason cihazları pek çok anlamda gelişen teknoloji ebeveynlere bu durumu söylemektedir. Dolayısı ile hazırlık sürecinde önceden cinsiyet bilgisi olduğu için bu anlamda hazırlık yapılabilmektedir. Baktığımızda kız bebekler için gerek giysi gerek araç gereç oda aksesuarı aklınıza gelebilecek her ayrıntı pembe tasarlanmış ve düşünülmüştür. Pembenin narinliği sıcaklığı kız çocuğuna daha yakın görülmüş bu anlamda şekillenmiştir. Mavi ise fresh hali ile erkek çocuklar ile özdeşleşmiştir. Aslında uzmanlar bu anlamda bir ayrımcılığın pek çok cinsiyet dayatmalarına ve yanlış yönlendirmelere sebebiyet verdiğini açıklamakta iken bazı görüşlerse bu ayrımın yerinde ve sorun olmadığı görüşündedir.

Pembeyi kız çocuğu ile özdeşleştiren firmaların bu anlamdaki oluşturduğu piyasaya baktığımızda oyuncak aksesuar kıyafet her şey pembe tasarlanmış bu da aslında ebeveynler üzerinde pembe algısını üstüne basarak  empoze etmiştir. Kıyafetlerde özellikle toplumda da yapılan ayrıştırma sebebi ile bebeğin üzerindeki kıyafete göre kız ya da erkek olduğu algısı yanıt bulmaktadır. Dolayısı ile bu sebeple de ebeveynler bebeği pembe giydirerek kız olduğunu belli eden bir etiket gibi kıyafetlerini ve aksesuarlarını bu anlamda kullanmaktadır. Çünkü daha oda hazırlığı yaparken bile etraftan ilk önce renk beklentisi göze çarpmaktadır ilk önce renk değerlendirilir sorulur pembe renk daha sıcak ılımlı daha şirin gelir bu terimler de genelde kız bebek ile eşleştirilir. Çekmeceler çeşit çeşit pembe kıyafet çamaşır hatta ayakkabı patik toka ile dolar taşar tam bir pembe çılgınlığı yaşanır.

Pembenin bebeğin hayatındaki yeri bebeklikten başlayarak yetişkin olduğunda bile bu süreci genelde pembe üzerine kurulu yaşadığı için devam eder. Hastanede hemşire olur pembe giyer, maçlarda amigo olur pembe ponponlu dur, işçidir fabrikada pembe giyer, iş üniformalı bir şirkette mutlaka bayan olarak pembe bir ayrıntı ile ayrılır. Yani kısacası hayatının her evresini bebeklikten başlayarak pembe üzerine yoğunlaştırır. Bu algıda onunla birlikte gider.

Bu anlamda aksi görüşteki pedagoglar der ki; bebek çocuk kesinlikle pembe algısı içinde boğulmamalı erkek rengi kadın rengi diye kalıplaştırılma malı algıları cinsiyetçi hale getirilmemeli ve her rengin hayatımızda olabileceği ve bu renklerin hiçbir cinsiyetin tekelinde olmadığı öğretilmelidir. Sağlıklı nesiller özgür düşünce özgür keşfetme becerisi ile kalıpsız büyümelidir.

Share:

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

0

ÜST

X