Bebeklerde Boyun Eğriliği Nedir?

Tıpta Tortikolis, halk arasında ise boyun eğriliği olarak adlandırılan hastalığa çoğunlukla yeni doğmuş bebeklerde rastlanır. Kas sisteminde görülen bozukluklarda kaynaklanır. Boyun kısmında bulunan kasların gerilmesi sonucu hastanın başının omzuna yaklaşması ve yüz kaslarının istenildiği gibi hareket ettirilememesi hastalığın en büyük belirtileridir. Dünyaya yeni gelmiş bebeklerde ilk iki ayda belirtiler teşhis edilebilir. Yetişkin insanlarda görülen boyun eğriliği ise kırklı yaşlardan sonra ortaya çıkar. Yetişkin insanlardan özellikle kadınlarda daha fazla görülür.

BOYUN EĞRİLİĞİNİN NEDENLERİ

Bebeklerde görülen boyun eğriliği daha çok iki sebepten meydana gelir. Bunlardan ilk sebep bebeğin anne karnında iken boyundaki kasları gergin tutacak pozisyonlarda durmasıdır. İkinci sebep ise bebeğin doğumu sırasında yaşanan sıkıntılardır. Normal doğumlarda bebekte boyun eğriliği hastalığının ortaya çıkması riski sezaryene oranla çok daha fazladır. Bu iki sebebe ek olarak yapılan yanlış evlilik de gösterilebilir. Akraba evliliklerinde anne karnında oluşan sorunlar artmaktadır. Ayrıca kas içinde oluşan kanamalarda boyun eğriliğine sebep olabilir. Özellikle de sternocleidomastoid kasında oluşan kanama boyun eğriliğine sebep olabilir.

BOYUN EĞRİLİĞİNİN BELİRTİLERİ

Bebeklerde görülen boyun eğriliği bebeğin duruşuna ve mimik hareketlerine bakılarak anlaşılabilir. Bebeğin kafasının sağa veya sola doğru eğik durması ve diğer tarafa hareket ettirilememesi boyun eğriliğinin en büyük belirtisidir. Bu belirtilere ek olarak bebek yüz kaslarını istediği gibi oynatamadığı için yüz ifadesinde değişiklikler oluşur. Boyundaki kasların gerilmesi sebebiyle bebek kafasını hiçbir şekilde oynatamaz ve kasın gerildiği taraf dışın bir yöne çeviremez. Erişkin insanlarda ise genellikle boyun eğriliği, boyun bölgesindeki hareketlerin kısıtlanması ile teşhis edilebilir. Hastalar boyunlarını hem hareket ettiremez, hem de hareket ettirmek istediğinde büyük bir ağrı ile karşılaşır. Buna ek olarak boyun eğriliği görülen hastalarda boyun kasının gerildiği bölümlerde genellikle bir yumru gözlenmektedir.

BOYUN EĞRİLİĞİNİN TEDAVİSİ

Bebeklerde görülen boyun eğriliğinin tedavisinde genellikle açma germe egzersizleri uygulanır. Bu egzersiz uygulanmadan önce mutlaka bir uzman görüşü ve tavsiyesi alınmalıdır. Bu egzersizler boynun eğrildiği yönün aksine doğru uygulanan hafif kuvvetler ile yapılır. Başı gün dokuz on kez öne, arkaya, sağa ve sola doğru germek boyun eğriliği tedavisinde etkili bir yoldur. Boynun her kademede biraz esnetilmesi yolu ile boyun eğriliğinin giderilmesi mümkündür. Yetişkin insanlarda boyun eğriliği hastalığı kendi kendine iyileşebilir iken, bebeklerde tıbbi müdahale yapılması gereklidir. Yapılmaması durumunda ilerleyen dönemlerde boyun eğriliğinin tedavisi zorlaşacak ve çocukta geçmesi mümkün olmayan etkiler bırakacaktır.

BOYUN EĞRİLİĞİ AMELİYATI

Boyun eğriliği hastalığı yapılan egzersizler ve fizik tedavi ile giderilemediğinde cerrahi operasyon yapılabilir. Yapılan müdahalelerin büyük bir bölümü başarıyla geçmektedir. Operasyonda boyun çevresinde gerilen ve eğriliğe yol açan kas kesilir. Bu operasyon çocuklarda altı yaşını doldurduktan sonra yapılmakta ve kalıcı bir tedavi gerçekleşmektedir. Fakat altı yaşından sonra risk artmaktadır

Share:

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

0

ÜST

X